Skóra głowy pełni rolę ochronną dla nowopowstającego włosa. Jej stan odpowiedzialny jest za tempo wzrostu włosów, kondycję oraz nawilżenie łodygi. Zanieczyszczenia środowiska, wzmożona aktywność mikroorganizmów chorobotwórczych, stres, niewielka ilość snu czy dieta nie dostarczająca wszelkich niezbędnych składników odżywczych to tylko niektóre z czynników mogących powodować nieprawidłowości skóry głowy. Istotne jest by nie lekceważyć zasad prawidłowej pielęgnacji gdyż wszelkie zaniechania w tym obszarze mogą przyczynić się do powstawania stanów zapalnych bądź wypadania włosów.
I - Etap oczyszczania - regularne stosowanie peelingów i wykonywanie prawidłowego procesu mycia skóry głowy. Peelingi trychologiczne dzielimy na dwa rodzaje: enzymatyczny i mechaniczny. Peelingi mechaniczne (scrub) nie są przeznaczone dla skór wrażliwych, bowiem mają one silniejsze właściwości ścierające warstwę rogową naskórka. Zawierają one na przykład pestki malin, sól czy drobinki kawy, drewna. Peelingi enzymatyczne mają delikatniejsze działanie. Znajdują zastosowanie u osób z problemem atopowego zapalenia skóry, łuszczycą czy silnym łojotokiem. Wykazują one działanie proteolityczne, czyli rozkładają białka na peptydy i aminokwasy tym samym przyczyniają się do rozpuszczenia warstwy rogowej naskórka. Składnikami aktywnymi w enzymatycznych peelingach trychologicznych są najczęściej ekstrakty owocowe takie jak arbutyna, pozyskiwana z jagód, czy papaina z papai. Prawidłowe mycie skóry głowy powinno odbywać się dwukrotnie. Dzięki temu skóra głowy i ujścia mieszków włosowych są oczyszczone, a skóra odpowiednio przygotowana na wchłanianie substancji odżywczych z preparatów trychologicznych.
II - Pobudzenie krążenia - Kolejnym aspektem w profilaktyce zdrowej skóry głowy jest masaż. Działa on nie tylko relaksująco, bowiem regularnie wykonywany przyczynia się do poprawy stanu skóry głowy. Masaż poprawia elastyczność wymuszając ściąganie i rozciągnie włókien skóry właściwej, co przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosowych. Poprawia cyrkulację krwi, przepływ limfy, dotlenia skórę i odżywia cebulki a także stymuluje wzrost włosów. Pobudzenie krążenia może także nastąpić po zastosowaniu poszczególnych substancji takich jak np. mentol czy żeń szeń.
III – Odżywianie – Odżywianie i odpowiednie nawodnienie stanowi kluczową rolę w profilaktyce zdrowej skóry głowy i włosów. Nieodpowiednia dieta, niedostarczająca wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, wpływa na stan skóry głowy, jego nawilżenie, a nawet może prowadzić do wystąpienia łysienia typu telogenowego spowodowanego np. niskim poziomem żelaza we krwi. Gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich potrzebnych nam witamin za pomocą diety, po konsultacji z lekarzem i przeprowadzeniu odpowiednich badań w kierunku niedoborów rozważyć można suplementację. Istotne znaczenie dla kondycji skóry głowy mają przede wszystkim witaminy A, B5, C, D, E, H oraz minerały takie jak żelazo, cynk i selen.
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na śródskórnym podawaniu substancji o działaniu terapeutycznym bezpośrednio do skóry właściwej. Mezoterapia działa w dwojaki sposób: samo nakłucie pobudza skórę do autoodnowy, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ukrwienie skóry głowy, natomiast wprowadzany preparat zostaje podany w głąb skóry, gdzie działa efektywniej. Efekty zabiegu różnią się w zależności od podawanego preparatu, mogą mieć działanie lecznicze, rewitalizujące regenerujące, odżywcze czy nawilżające. Mezoterapia przyczynia się do wydłużenia fazy wzrostu włosa, stymulacji porostu grubszych włosów, normalizacji wydzielania sebum, wyciszenia stanów zapalnych skóry głowy i zahamowania wypadania włosów. Substancje aktywne najczęściej stosowane w preparatach do skóry głowy to czynniki
wzrostu, peptydy biomimetyczne, koenzymy, aminokwasy, witaminy, minerały, czynniki NMF czy kwasy nukleinowe.
Częstotliwość zabiegów dobierana jest indywidualnie w zależności od zastosowanych preparatów. Zabiegi przeprowadzane są w dwóch etapach, pierwszy obejmuje intensywną terapię: wyleczenie stanów chorobowych, regeneracje i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania skóry głowy, zabiegi przeprowadzane są w niewielkich odstępach czasowych. Natomiast drugi etap ma na celu podtrzymywanie wcześniej osiągniętych efektów. Zabieg ten polecany jest osobom, które utraciły włosy w wyniku zmian hormonalnych, stresu, stosowanych leków, łysienia poporodowego, androgenowego czy plackowatego.
Przykładowym preparatem do mezoterapii może być technologia wykorzystująca silnie skoncentrowany preparat o przedłużonym uwalnianiu substancji aktywnych, gdzie preparat przez dwa tygodnie po zabiegu nadal utrzymuje się w skórze, stopniowo uwalnia się i wnika w jej struktury. Rekomendowana seria to zazwyczaj 4 zabiegi w odstępie co 2 tygodnie, a następnie jeden zabieg po upływie sześciu miesięcy w celu podtrzymania efektów zabiegowych. Preparat poprawia krążenie skóry głowy, stymuluje wzrost włosa i odżywia mieszki włosowe. Terapia skierowana jest dla osób dotkniętych nadmiernym wypadaniem włosów lub w celu przyspieszenia ich wzrostu.
Bardzo skuteczne rezultaty przy wypadaniu włosów przynosi także mezoterapia igłowa osoczem bogatopłytkowym. Od pacjenta uzyskuje się krew, która kolejno jest odwirowywana w wirówce, celem uzyskania niezbędnych do zabiegu płytek i osocza. Następnie uzyskany preparat podawany jest klientowi podskórnie w odstępach od 2-3 cm. By uzyskać zwiększoną zawartość czynników wzrostu dąży się do jak największego zagęszczenia płytek. Spreparowane do zabiegu osocze posiada nawet 5-70 razy wyższe stężenie płytek niż znajdujące się we krwi obwodowej. Zabieg przyczynia się stymulacji procesów naprawczych, takich, jakie powstają w momencie zranienia. W chwili podawania osocza za pomocą igły powstaje uraz, aktywujący uwalnianie czynników wzrostu z płytek krwi. Dzięki temu przyspieszone zostaje dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek oraz stymulowane zostają komórki macierzyste i fibroblasty. Zabieg powoduje powstawanie nowych naczyń włosowatych, zwiększa ukrwienie i regeneruje skórę głowy. Oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosowy, pobudzając go i aktywując zapobiega wypadaniu włosów. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym, zatem nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych. Zabieg wykonywany jest w indywidulanie dobranej serii, w odstępach od 2-4 tygodni.
Przeciwwskazaniami do zabiegów mezoterapii są: ciąża i okres laktacji, uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu (nie dotyczy osocza), opryszczka, aktywna choroba nowotworowa, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, małopłytkowość, białaczka, przewlekła choroba wątroby, sepsa, zakażenie wirusem HIV, stosowanie leków sterydowych, immunosupresyjnych (przy wykonywaniu zabiegu osocza bogatopłytkowego).
Warto pamiętać, że to tylko kilka przykładów, a problemy związane z włosami i skórą głowy mogą mieć różnorodną naturę. Dlatego ważna jest skonsultacja z lekarzem, który dokładnie zbada i zdiagnozuje problem, a następnie opracuje odpowiedni plan leczenia dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Badanie skóry głowy i włosów, czyli trichoskopia, które lekarz wykonuje na pierwszej wizycie jest zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Polega na oglądaniu włosów i skóry w znacznym powiększeniu, po przyłożeniu kamery trychologicznej. W zależności od ocenianych cech stosowane jest nawet 200-krotne powiększenie. Podczas badania obraz oglądany pod mikroskopem jest widoczny zarówno dla lekarza jak i dla pacjenta. Analiza przeprowadzana jest na bieżąco co pozwala na omówienie wyniku badania z pacjentem od razu podczas pierwszej wizyty.
Prosimy o umycie włosów dobę przed wizytą. Dzięki temu podczas badania trychologicznego wykonywanego na pierwszym spotkaniu uzyskany obraz będzie wiarygodny. NIEZALECANE jest mycie skóry głowy bezpośrednio przed konsultacją oraz stosowanie jakichkolwiek kosmetyków do stylizacji.
Przed konsultacją nie należy poddawać się zabiegom fryzjerskim, ze szczególnym uwzględnieniem koloryzacji włosów. W przypadku koloryzacji zalecane jest odczekanie minimum tygodnia, ponieważ pozostałości farby utrzymują się na skórze głowy jeszcze przez kilka dni i zakłócają obraz trichoskopowy.
- morfologia krwi z rozmazem
- panel tarczycowy ( TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG)
- OB
-CRP
- glukoza
- lipidogram
- żelazo
- ferrytyna
Konieczne jest przygotowanie informacji na temat swojego stanu zdrowia: chorób przewlekłych, listy przyjmowanym leków,alergii w tym na leki.
Przygotowanie się do konsultacji trychologicznej umożliwi maksymalne wykorzystanie czasu spotkania, postawienie wstępnego rozpoznania oraz zaplanowanie leczenia. Pamiętaj, że lekarz jest tu po to, aby Ci pomóc, więc nie wahaj się zadawać pytań i dzielić się wszelkimi obawami.