Mezoterapia polega na śródskórnym lub podskórnym podawaniu małych dawek leków lub substancji aktywnych. W trakcie zabiegu powstają tzw. depozyty, które powodują, że substancja uwalnia się stopniowo – dzięki temu nie jest wywoływany efekt ogólnoustrojowy. Zabieg wykonuje się zazwyczaj przy użyciu strzykawki, wkłucia są dość gęste i liczne w obszarze zabiegowym.
Metody wkłuć można zróżnicować na pewne techniki:
- technika śródnaskórkowa – głównie używana przy biorewitalizacji skóry, to najbardziej powierzchowna metoda;
- technika nappage – szczególnie przy leczeniu owłosionej skóry głowy oraz biorewitalizacji skóry, praca śródskórna na głębokości ok. 3 – 4 mm;
- technika z wytworzeniem grudki – stosowana w terapii przeciwstarzeniowej, korekcja zmarszczek, poprawa napięcia przy skórze bardzo wiotkiej oraz wspomaganie przy leczeniu cellulitu.
Warto nadmienić, że z reguły seria zabiegowa składa się z 4 – 6 zabiegów w odstępie około dwóch - trzech tygodni. Aby efekty były bardziej trwałe zalecane jest wykonanie zabiegu przypominającego raz na sześć miesięcy.
Przed rozpoczęciem zabiegu przeprowadzona jest obszerna konsultacja, w trakcie której oceniany jest stan skóry oraz dobierany jest odpowiedni preparat, skóra jest oczyszczana, dezynfekowana i nakładany jest krem znieczulający, aby zminimalizować nieprzyjemne uczucie iniekcji. Po zabiegu aplikowany jest krem pozabiegowy w celu przyśpieszenia regeneracji skóry. Czas zabiegu uzależniony jest od obszaru zabiegowego - uogólniając od ok. 45-60 minut.
Wskazania do zabiegu są zróżnicowane, obejmują leczenie blizn potrądzikowych, przebarwień, cellulitu oraz w terapii przeciwstarzeniowej.
Najczęstszymi substancjami wykorzystywanymi w kosmetologii są: k. hialuronowy, aminokwasy, peptydy, wyciągi roślinne czy witaminy. Obecnie z badań naukowych, które poparte są badaniami histopatologicznymi oraz badaniami pod mikroskopem elektronowym wynika, że k. hialuronowy wykorzystywany w mezoterapii jest bardzo skuteczny. Udowodniono, że pod wpływem mezoterapii w skórze zaczynają pojawiać się nowe włókna kolagenowe. Dzięki temu ten rodzaj zabiegu sprawdza się w terapii przeciwstarzeniowej.
Najczęściej zadawane pytanie, które pada podczas konsultacji to właśnie „czego nie mogę robić po zabiegu?” - bardzo ważne jest, aby na 24 godziny po zabiegu mezoterapii unikać aktywności fizycznej, basenu, sauny czy gorącej kąpieli. Przez 24 godziny nie jest zalecane, aby wykonywać makijaż. Kolejnym, równie ważnym aspektem jest, aby po zabiegu została wymieniona pościel oraz ręcznik. Unikamy dotykania obszaru zabiegowego. W pielęgnacji warto wyeliminować na kilka dni produkty złuszczające i te, które zawierają kwasy czy retinol.
Tutaj lista jest dosyć długa – zaczynając od podstawowych takich jak ciąża czy choroba nowotworowa, a kończąc na stosowaniu leków przeciwzapalnych czy niektórych kosmetyków.
Zawsze zabieg jest poprzedzony obszerną konsultacją, dlatego jeśli jesteś zdecydowana/zdecydowany na zabieg mezoterapii igłowej to warto przygotować sobie listę leków oraz suplementów, które stosujesz oraz zrobić zdjęcia produktów, których używasz w pielęgnacji domowej.
A co do drugiej części pytania - należy pamiętać, że to zabieg przy użyciu igły, dlatego istnieje ryzyko powstania krwiaków, obrzęków czy siniaków. W celu przyśpieszenia regeneracji siniaków można zastosować np. żel z arniki. Dodatkowo, przy użyciu gęstszych preparatów mogą na skórze być wyczuwalne i widoczne grudki, które wchłoną się do około 24 godzin.
Zabieg, jak najbardziej można wykonywać całym rokiem, niezależnie od pory roku, jednak bardzo istotne jest, aby po zabiegu stosować fotoprotekcję.
Jeśli chodzi o wiek Pacjenta to zabieg może zostać wykonany u każdej dorosłej osoby, jednak nie ma co do tego ograniczeń wiekowych – zwykle jest to okolica 25. roku życia, jednak czasami istnieją wskazania, aby taki zabieg wykonać wcześniej. Każdy przypadek rozpatrywany jest bardzo indywidualnie, dlatego na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Jeśli chodzi o zalety mezoterapii, to tu warto wymienić:
- skuteczność – dlatego, że składniki aktywne dostarczane są bezpośrednio do skóry;
- uniwersalność – dlatego, że zabieg może być wykonywany na różne partie (twarz, szyja, dekolt, dłonie, skóra głowy);
- długofalowe kondycjonowanie skóry – dlatego, że zabieg doprowadza do poprawy elastyczności skóry.
Z reguły zalecana jest seria zabiegowa, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Jednak należy pamiętać, że plany zabiegowe uzależnione są od stanu skóry Pacjenta, dlatego niejednokrotnie pojedynczy zabieg przynosi wiele korzyści i jest wystarczający. Liczba zabiegów w serii jest również uzależniona od indywidualnych potrzeb klienta, a zabieg powtórzyć można po około 2-3 tygodniach.
Pierwsze efekty mezoterapii Pacjent jest w stanie dostrzec po kilku dniach od zabiegu – skóra zaczyna być bardziej nawilżona, promienna.
- kosmetolog Karolina Kieszkowska