Usuwanie blizn laserem – co warto o tym wiedzieć

Projekt bez nazwy (37)

 

            Chcesz zlikwidować blizny, ale wahasz się, czy poddanie się zabiegowi jest dobrym rozwiązaniem? Zapoznaj się z metodą laserowego usuwania blizn w Klinice Viva Estetica Gdańsk i dowiedz się dlaczego jest to niezwykle efektywne.

 

            Blizny, zmarszczki, rozstępy i inne niedoskonałości skóry są często przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie. Pojawiają się zarówno u młodszych, jak i u starszych osób. Usuwanie blizn za pomocą lasera frakcyjnego to jeden z najefektywniejszych zabiegów, które proponuje obecnie medycyna estetyczna. Mikrowiązki światła efektywnie ingerują w strukturę skóry, stymulując procesy naprawcze, a dzięki temu w procesie gojenia się wyniszczone, stare komórki zostają zastąpione nowymi i elastycznymi.

 

            Blizny to zmiany skórne wynikające z głębokiego uszkodzenia lub przerwania ciągłości skóry, gdzie utracony fragment skóry właściwej zastępowany jest przez tkankę łączną włóknistą. W pierwszym etapie gojenia się tkanki łącznej blizna przybiera kolor czerwony i może być wypukła, aby a następnie staje się płaska i w kolorze zbliżonym do koloru skóry.

            Blizna może również przyjąć różne formy w zależności od procesu gojenia się. Może to być przerostowa, keloidowa (charakteryzująca się wypukłością, guzowatością, oraz stwardnieniem, często o intensywnym czerwonym zabarwieniu z powodu zwiększonego ukrwienia) lub zanikowa (wklęsła, schodząca, najczęściej występująca przy bliznach po trądziku).

 

            Laseroterapia na blizny działa poprzez zastosowanie wiązki światła laserowego o precyzyjnej długości fali. Proces ten opiera się na zasadzie selektywnej frakcyjnej fototermolizy, czyli celowym podgrzewaniu określonych struktur w skórze, bez uszkadzania otaczających tkanek.  Podczas zabiegu laser emituje wiązkę światła, która przenika przez skórę, gdzie jest pochłaniana przez wodę. Ta natychmiast się podgrzewa i zaczyna odparowywać, co powoduje mikrouszkodzenia komórek skóry. W tym zawiera się istota resurfacingu z wykorzystaniem lasera nowej generacji  Fotona Er:Yag  skóra zostaje pobudzona do naprawy. W zależności od głębokości i wielkości blizny, zaleca się wykonanie średnio serii około 5-7 zabiegów w odstępach miesięcznych, po czym pozostawić skórę do regeneracji na okres pół roku.

 

Podczas zabiegu w skórze zachodzi szereg procesów

 

       Selektywna Absorpcja- W pierwszym kroku laseroterapia skierowana jest na obszar blizny. Woda zawarta w skórze, działa jako absorber światła laserowego.

       Podgrzewanie Tkanki-  Gdy laserowa wiązka światła jest absorbowana przez bliznę, dochodzi do jej podgrzewania. Temperatura tkanki wzrasta, co prowadzi do kontrolowanego mikrouszkodzenia obszaru blizny. Ten proces  inicjuje reakcję naprawczą w skórze.

       Stymulacja Kolagenu- Podgrzewanie tkanki za pomocą laseroterapii stymuluje produkcję kolagenu. Kolagen to białko strukturalne odpowiedzialne za elastyczność i jędrność skóry. Poprzez inicjowanie procesów naprawczych, laseroterapia wspomaga tworzenie nowego kolagenu, co może zmniejszyć widoczność blizn.

       Redukcja Nierówności- Działanie laseroterapii może pomóc w wygładzeniu nierówności powstałych w wyniku bliznowacenia. Zmniejsza się czerwoność, a blizny mogą stać się bardziej płaskie i bardziej elastyczne.

       Regeneracja Komórek Skóry- Laseroterapia wspomaga również regenerację komórek skóry. Mikrouszkodzenia kontrolowane przez laser inicjują proces gojenia, a skóra zaczyna się regenerować.

 

Jakie wyróżniamy rodzaje blizn?

 

Blizna zanikowa, czyli atroficzna  wygląda jak wgłębienie.
Blizny zanikowe spowodowane są  zakłóceniem procesu gojenia i wytwarzaniem się zbyt małej ilości kolagenu. Powstają często jako następstwo chorób zapalnych, w tym trądzik czy ospa wietrzna. Blizny zanikowe mogą się wytworzyć również w wyniku nieprawidłowego leczenia sterydami oraz ze względu na nadmierne rozciągnięcia skóry i zerwanie sieci włókien kolagenowych (rozstępy).

 

Blizna keloidowa lub inaczej bliznowiec jest nieregularna, porozciągana, wypukła i twarda. Bliznowce powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany i nadprodukcji kolagenu.

 

Blizna przerostowa, czyli powstała w wyniku długiego gojenia się trudnych np. pooperacyjnych ran. Rozrasta się nadmiernie i często ma różowy lub czerwony kolor. Jest ona dość twarda oraz wypukła. Takie blizny do niedawna można było usuwać tylko chirurgiczne, podczas inwazyjnego zabiegu, który wiązał się z bólem i ryzykiem powikłań. Obecnie można usuwać blizny przerostowe, redukując ból i możliwość wystąpienia efektów ubocznych do minimum.

 

Blizny można jeszcze klasyfikować ze względu na ich pochodzenie, czyli biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich powstała rana, a następnie blizna. Blizny powstałe w wyniku ingerencji chirurgicznej to te pooperacyjne, po cesarskim cięciu oraz będące następstwem różnego rodzaju operacji plastycznych.

 

 

Przebieg zabiegu

            Na początku odbywa się szczegółowa konsultacja z wywiadem zdrowotnym, mająca na celu wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do procedury oraz ustalenie planu działania. Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu skóry przeprowadzany jest sam zabieg. Obszar poddawany zabiegowi jest schładzany, co minimalizuje uczucie dyskomfortu. Bezpośrednio po zabiegu skóra wykazuje intensywne zaczerwienienie i obrzęk, mogą pojawić się również lekkie krwawienia i niewielkie wysięki. Te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu 1-2 dni. W kolejnym etapie pojawiają się mikrostrupki, które goją się w okresie od 7 do 14 dni.

 

            Warto podkreślić, że skuteczność laseroterapii w redukcji blizn zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj blizny, jej wiek, a także indywidualne cechy skóry pacjenta. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem zabiegu skonsultować się z doświadczonym specjalistą kliniki Viva Estetica Gdaśnk, który oceni konkretne potrzeby i dostosuje terapię do indywidualnych warunków pacjenta.

Al. Zwycięstwa 48, Gdańsk 80-210

 

Telefon:

58 358 85 00

E-mail:

v@vivaestetica.pl