BRUKSIZM - to wzmożona, niekontrolowana aktywność mięśni żwaczy. Charakteryzuje się zaciskaniem i zgrzytaniem zębów podczas snu. Powoduje ścieranie się szkliwa, odkrywania korzeni zębów, uszkodzeń dziąseł, złamań zębów. Jeśli nie jest zdiagnozowane i leczone, może spowodować stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. Dodatkowo może wywołać migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Innym niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw “twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu.
Bruksizm, czyli zgrzytanie oraz niekontrolowane zaciskanie zębów można leczyć za pomocą toksyny botulinowej. Terapia toksyną botulinową jest stosunkowo bezpieczna i mało inwazyjna. Zazwyczaj nie wymaga długiej rekonwalescencji, co oznacza, że pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych aktywności prawie od razu po zabiegu.
Stosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca przy jednoczesnym stosowaniu szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna, jeśli pacjent nie zdecyduje się na szyny.
Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co w następstwie powoduje zmniejszenie napięcia mięśnia oraz jego obkurczenie i rozluźnienie.
Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.