Skóra wokół oczu, odgrywa kluczową rolę w wyrażaniu emocji oraz jako jedna z pierwszych obszarów, ulega procesom starzenia. Najczęstszą spotykaną zmianą, która związana jest ze strarzeniem w okolicy twarzy jest opadnięcie powiek górnych. Opadające powieki, zmarszczki oraz widocznie zmęczenie mogą nadać smutny wyraz twarzy. Opadające powieki, są wynikiem osłabienia mięśnia dźwigacza powiek górnych i może dotyczyć obu powiek lub tylko jednej. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Blefaroplastyka jest jednym z rozwiązań na ten problem, ponieważ jest najskuteczniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem.
Na zabieg blefaroplastyki (plastyki powiek) najczęściej decydują się osoby między 35 - 60 rokiem życia, jednak osoby w innym wieku również mogą zdecydować się na zabieg jeśli jest wskazanie.
Blefaroplastyka to chirurgia powiek, która jest zabiegiem plastycznym. Celem jest poprawa wyglądu poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg może dotyczyć górnych jak i dolnych powiek w zależności od indywidualnych potrzeb Pacjenta. Jest to często spotykany problem estetyczny i medyczny, najczęściej dotyka obu powiek. Wiotka, opadająca powieka może przysłaniać źrenicę, co powoduje zmniejszenie pola widzenia oraz nieestetyczny wygląd.
1. Usunięcie worków pod oczami
2. Poprawa polepszenia widzenia
3. Redukcja opadających powiek
4. Odzyskanie pewności siebie
Wykonanie zabiegu korekty powiek poprawia jakość życia. Wielu Pacjentów, którzy mają ograniczone pole widzenia, opowiada o problemie np. czytania książek, prowadzeniem pojazdu lub ciężkością powiek.
1. Blefaroplastyka górnych powiek - plastyka powiek górnych
2. Blefaroplastyka dolnych powiek - plastyka powiek dolnych
3. Blefaroplastyka górnych i dolnych powiek - plastyka powiek górnych i dolnych
Początkowo Pacjent powinien skontaktować się z chirurgiem plastycznym, aby omówić oczekiwania oraz cele. Chirurg przeprowadzi dokładne badanie oczu i oceni stan skóry, tkanki tłuszczowej oraz mięśni wokół oczu.
Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Chirurg wykonuje precyzyjne nacięcia, usuwa nadmiar tkanki i dostosowuje pozostałą skórę. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry, fragmentu mięśnia okrężnego oka oraz redukcji nadmiaru tłuszczu okołooczodołowego, tzw. przepuklin tłuszczowych (jeśli występują). Cięcie a zarazem blizna przeprowadzane są w załamku powieki i do boku.
Po zakończeniu zabiegu aplikowane są niewielkie szwy, a okolice oczu opatrzone. Szwy usuwane są ok. 7 dni po zabiegu korekty powiek.
Często problemem sa opadnięte tkanki czoła i brwi, wykonanie w takim przypadku plastyki powiek górnych nie rozwiązuje istoty problemu, brwi pozostają nisko co w efekcie może spowodować optyczne zmniejszenie oka. Co w takim przypadku? Rozwiązaniem jest wówczas lift brwi czy lift czoła i brwi (w zależnosci od problemu). Zwykle jednak problem jest złożony i pełny efekt uzyskuje się wykonując lift brwi wraz z plastyką powiek górnych.
Po zabiegu mogą wystąpić obrzęki i siniaki wokół oczu, które ustępują w ciągu kilku tygodni. Bardzo ważne jest aby przestrzegać zaleceń lekarza chirurga, stosować zalecone leki oraz regularnie kontrolować stan wizualny obszaru poddanego operacji.